Co je nikotinová sůl?

Nikotinová sůl, saltový liquid, nic salt, saltka… jistě jste již některý z těchto pojmů spojených s vapingem slyšeli. Jde o novější typ náplní do elektronických cigaret a my Vám vysvětlíme, o co jde. Nejprve několik pojmů důležitých k pochopení souvislostí:

Nikotin

Nikotin je alkaloid (zásada), který se získává z tabákových rostlin a který stimuluje pozornost.

Alkaloidy

Alkaloidy jsou zásadité (opak kyselého) organické sloučeniny, které ovlivňují metabolismus lidského těla. Urychlují nebo naopak utlumují nervový přenos (např. kofein)

Sůl

Každá sůl vzniká smícháním zásady s kyselinou. Při jejich vzájemné reakci dochází k neutralizaci, kdy přítomností kladné i záporné složky (kationty a anionty) vzniká sloučenina neutrální, tedy sůl.

PH

PH je číslo, které určuje, zda je roztok kyselý nebo zásaditý. Na stupnici PH 1-14 je vše nad hodnotu 7 zásadité, vše pod hodnotu 7 kyselé a s hodnotou 7 neutrální.

 

 

 

Tabák a nikotin

Nikotin se získává z tabákových rostlin, kde se přirozeně vyskytuje ve formě soli, je tedy navázán na kyselinu, konkrétně na kyselinu jablečnou a citronovou.

Klasický nikotin

Nikotin obsažený v klasických liquidech je od této kyseliny záměrně oddělen. Takový nikotin je zásaditý, má vyšší PH a označuje se jako „volný nikotin“ („free-base nicotine“).

Nikotinová sůl

Výzkum z roku 2015 ukázal, že přidáním vhodné kyseliny a tím pádem navrácením volného nikotinu zpět do formy soli, vzniká stabilnější molekula s řadou žádoucích účinků. Označuje se také jako „Nic Salt“.
K volnému nikotinu se přidává nejčastěji kyselina benzoová, která se v potravinářství používá jako konzervant do nápojů, ovocných výrobků, hořčice, koření apod.

Výhody nikotinových solí:

– Má nižší PH, a proto tolik nedráždí v krku, umožňuje hladký potah
– Nikotin se lépe odpařuje i za nižších teplot
– Díky své přirozené formě se lépe vstřebává do krve a déle se v těle udržuje
– Čistší chuť
– Delší skladovatelnost

Co z toho plyne?

Díky tomu, že vaper může navýšit sílu nikotinu, aniž by měl problém s jeho vdechnutím, stačí mu menší počet potažení k dosažení stejného či vyššího pocitu nikotinového uspokojení. To znamená nižší spotřebu náplně i baterie, delší životnost žhavící hlavy a tedy celkovou úsporu výdajů.
Díky nižší intenzitě vapování a ostatním vlastnostem nikotinových solí bylo možné vyvinout nový typ elektronických cigaret, tzv. POD systémy. Ty mají oproti klasickým elektronickým cigaretám menší nádržku na liquid, nižší kapacitu baterie, menší výkon, nižší teplotu žhavení a vyšší odpor žhavicí hlavy. Díky tomu mohou být menší a mají také mnohem menší pořizovací cenu.
Velmi často mají také automatické spínání potahem a celkově se tedy jedná o velmi pohodlná a kompaktní zařízení.

UPOZORNĚNÍ:

– Tyto nikotinové soli s vysokou koncentrací nejsou vhodné pro sub-ohm vaping, tedy zařízení s vysokými výkony a nízkými odpory hlav
– Nikotinem se lze předávkovat v jakékoli formě! Je tedy dobré sledovat signály svého těla – bolest hlavy je následek přesycení organismu nikotinem a v takovém případě cigaretu na několik hodin odložte.