Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně a na trh se dostala až v roce 2006. Toto zařízení vytváří aerosol (někdy nepřesně označovaný jako pára) podobný kouři zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tento aerosol pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale k odpaření náplně oproti tabákovým cigaretám.
Z historie:
První úspěšné pokusy jsou již z roku 1963. V roce 1965 si H.A.Gillbert patentoval první elektronickou cigaretu. Doba však tomu nepřála a tak další zmínky jsou z roku 2003, kdy koncept moderní elektronické cigarety představil p. Hon Lik. Uvedena na čínský trh byla v roce 2004. Světovou premieru měla v roce 2005.
První modely se vyznačovaly malou kouřivostí a poruchovostí. Vypadaly jako psací pera. U nás se prodávaly za cenu okolo 6 tisíc korun.
Elektronická cigareta nehoří, dochází v ní k odpařování (vaporizaci). E-kuřák tedy nevydechuje žádný kouř obsahující škodlivé látky a nevystavuje okolí pasivnímu kouření.
Začátečníkem je myšlený začínající uživatel. Jde o to, aby si člověk vyzkoušel vaping nejlépe s nějakým levnějším modelem. Pro slabé kuřáky okolo 5cig/den jsou to elektronické cigarety připomínající velikostí normální cigaretu (baterie okolo 150 až 270mAh). Pro silnější kuřáky jsou to elektronické cigarety s větší výdrží baterie okolo 650mAh a větším atomizerem (horní částí) kam se vejde více náplně a s jednoduchým ovládáním. To samozřejmě vyhovuje i slabšímu kuřákovi, protože bude nabíjet a doplňovat kapalinu (e-liquid) v delším intervalu ale na úkor ceny dražšího modelu (a naopak). Po čase zjistí zdali mu vybraný model vyhovuje anebo jakou vlastnost by chtěl zlepšit. Zdali je to kouřivost, větší výdrž baterie, obsah nikotinu, velikost, tvar, či zda chce experimentovat atd. Pak záleží na něm zdali si vyhledá další informace anebo se obrátí na náš kolektiv, kdy mu rádi poradíme a najdeme vyhovující řešení.
Normálnímu kuřákovi, který vykouří denně asi 20 klasických cigaret, doporučujeme e-liquid s 18mg. Toto doporučení je poplatné pro e-cigarety s klasickými bateriemi a atomizery s cívkami s odporem přes 1,0 ohm. Pro nejnovější MODy a atomizery s tzv. Subohmovými cívkami (nižší než 1,0 ohmu), které vydávají mnohem více kouře, se doporučuje obsah nikotinu (při vyšších výkonech baterie) do 6mg/ml. V případě potížích doporučujeme snížit obsah nikotinu smícháním s náplní bez nikotinu anebo glycerinem (zvýší kouřivost) či PPG (propylenglykolem).
Po nějaké době atomizer přestává dávat potřebné množství kouře anebo začíná být cítit spáleninou. Na povrchu topné cívky (coil) se usazují zbytky z náplně a obalují cívku krustou. Nejjednodušší je vyměnit cívku pro daný typ atomizeru. Můžete se pokusit také o částečné vypálení ( u jednodušších atomizerů) tak, že s plně nabitou baterií a při prázdné nádržce zmáčknete tlačítko (Fire) na cca 5s a dojde k rozžhavení a vypálení cívky. Můžete pomoci i foukáním do náustku kousek od ústí. Jedná se spíše o nouzové řešení, kde hrozí přepálení cívky (odporový drátek) či připečení knotu nebo vatičky. U nových (hlavně subohmových) cívek je možná (a nejlevnější) u některých typů výměna pouze této cívky (odporového topného drátku). Tyto cívky se prodávají buď samostatně anebo si je můžete sami vyrobit. K tomu se potřebují speciální nástroje a měřící pomůcky. Proto se doporučují spíše zkušenějším uživatelům.
U nových vatičkových cívek je důležité při prvním použití a při výměně je trochu zakápnout eliquidem a chvilku počkat aby se cívka (topná spirálka) nepálila nasucho. Je také dobré namazat kapkou liquidu gumové těsnící kroužky.
Odšroubujeme horní část atomizeru. Vyjmeme starou cívku. Kapkou liquidu potřeme na dosedu cívky gumové těsnění. Nasadíme novou cívku. U knotových atomizérů počkáme asi 3 minuty aby se knot nasákl kapalinou, kterou jsme doplnili.
U nových vatičkových cívek je důležité při prvním použití a při výměně je trochu zakápnout (vatu) eliquidem a chvilku počkat aby se cívka (topná spirálka) nepálila nasucho. Je také dobré namazat kapkou liquidu gumové těsnící kroužky.
Mody a Gripy jsou speciální zařízení pomocí kterých kontrolujeme samotnou část, která tvoří dým - atomizer (cartomizer, clearomizer, ..).
Mody jsou většinou podobné nějaké krabičce se závitem na atomizer a spínáním. Můžou být vybaveny regulacemi napájení, LED displeji, vyjímatelnými bateriemi a kapacitou baterie obvykle přesahují možnosti klasických baterií.
Gripy se vyznačují válcovitým tělem do kterého se vkládají různé varianty baterií a mají podobné vlastnosti jako Mody.